Get Adobe Flash player
Bölmeler
Yayın Organlarımız
Arşiv
Ziyaretçiler

free counters

TÜRKİYE TÜRKÇESİ EĞİTİM ÖĞRETİM MERKEZİ’NİN 14. SERTİFİKA TÖRENİ MUHTEŞEM OLDU

     Almatı- Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi “Sertifika Töreni”ni,  bu yılda 600’ün üzerinde davetlinin katılımı ile Ankara Oteli’nde yapıldı. Programa T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Hasan KAPLAN, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan AYCAN, Eğitim Müşaviri Dr. Kadir ÇETİN, T.C. Almatı Başkonsolos Muavini Tekin DERMAN, Kültür Ataşesi Mine KASAP,  Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Dünya Üniversiteler Konseyi Başkanı Prof. Dr. Orhan Hikmet AZİZOĞLU, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI, Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Prof.Dr. Şerafettin GÖLCÜK, Diyanet Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Süleyman Necati AKÇEŞME, Ortaasya Medeniyetleri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Ali ÖZEK, Prof. Dr. Bedrettin ÇETİNER, Dr. Seyit Ali TOPAL, Dr. Ahmet YILDIZ,  Abılayhan Uluslar arası İlişkiler ve Âlem Dilleri Üniversitesi Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Doç.Dr. Hasan ALİYEV, öğretmenler, basın mensupları ve kursiyerler katıldı.
           Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi Müdürü Kerim ESMER, “ Bugün bizim için çok anlamlı bir gün. Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi bir kurs dönemini daha geride bıraktı. Kursiyerlerimiz yıl boyunca Türk dilini, Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatını buldu. Bu yıl sertifika almaya hak kazanan kursiyerimizin sayısı 560’a ulaştı. Bu salonda bulunun her bir kursiyerimizin Kazakistan ile Türkiye arasında var olan sevgi ve kardeşliği bir adım daha ileriye götürmek için çalışacağına inanıyorum. Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim merkezimizin kapıları sizlere her zaman açıktır. Artık Merkezimiz sizin ikinci adresiniz olmuştur. İstediğiniz her zaman merkezimize gelebilir,  kütüphanemizden yararlanabilir ve öğretmenlerimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu mutlu günümüzde, bizleri yalnız bırakmayan, salonumuzu dolduran herkese, öğretmen arkadaşlarım ve kursiyerlerimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.
           Günün anlam ve önemi üzerinde duran T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Sayın Hasan KAPLAN da,”Çok değerli dostlar, Türkçe’nin sevdalısı sevgili kursiyerler hepinizi en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezimizin On Dördüncü Sertifika Töreninde, yine on dört yıl önce benim de açılışında bulunduğum Ankara Otelimizde yaptığımız bu törenin benim açımdan ayrı bir anlamı var. Aslında ben ve bizimle beraber Türkiye’den gelen saygıdeğer büyüklerimiz Almatı’da beş yıldan beri eğitim öğretim faaliyeti yapan, ama hikâyesi daha uzaklara dayanan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesinin davetlisi olarak geldik. Ve sağ olsun Eğitim Müşavirimiz bu fırsatı iyi değerlendirerek bizleri sizlerle buluşturdu.
“Biliyorsunuz, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkiler 1992 yılında başladı. Tabii sağlam bir zemin vardı. Ortak tarih ve kültür temelinde ilişkilerimiz kuruldu. Ticari alanda, siyasi alanda, hülasa her alanda; ama en önemlisini eğitim alanındaki ilişkilerimiz teşkil ediyor. Bu güne kadar Kazakistan’dan 4500’den fazla insana Türkiye’de eğitim imkânı sağlandı. Bunlar lisans düzeyinde, master düzeyinde ve doktora düzeyinde. Yine kendi imkânlarıyla 2000 civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gencimiz de Kazakistan’ın değişik üniversitelerinde eğitim aldılar. Türkiye ve Kazakistan coğrafya olarak uzak olsalar da gönülden yakındırlar, tarihen yakındırlar, dil olarak yakındırlar. Türkiye ve Kazakistan kaderde ortaktır, sevgide ortaktır. Bunun için Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezindeki öğretmen arkadaşlarımızın rehberliğinde Merkezde aktif olarak verilen Türkçe kurslarının yanında Almatı’daki üniversitelerimizde de Türk Dili Bölümleri desteklenmektedir.”
“Bizim dönemimizde de Diplomatlar Enstitüsü’nde yurt dışında görev alacak diplomatlara Türkçe dil kurslarını verdik. Neden? Çünkü Türkçe dünyada en geniş coğrafyada  konuşulan diller arasında yerini almıştır. Bugün Türkçe’nin konuşulmadığı bir yer yoktur. Maldiv Adalarından tutun Irak’a kadar, bugün Ortaasyada, Kazakistan’da onbinlerce insan Türkçe konuşuyor ve Türkçeyi öğreniyor. Bu sevgi dili Türkçenin kendi özündeki kerametidir. Türkçeyle dünyaya barış getiriliyor; Türkçeyle medeniyetler ittifakı söz konusu oluyor. Bugün dünyada insanların Türkçe öğrendiğini görüyoruz. 6 Haziranda Türkiye’de, 100’ün üzerinde ülkeden gelen öğrencilerin katılımı ile Uluslararası Türkçe Olimpiyatları yapılacaktır.”
“Bu programı hazırlayan arkadaşları ve programda görev alan herkesi yürekten kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ata yurdumuzda, Abay’ın memleketinde, benim özlemini duyduğum şu topraklarda, güzel Türkçemizi güzel insanlarla buluşturan; güzel Türkçemizi öğreten öğretmen arkadaşlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Öğretmen arkadaşlarımıza iyi bir önderlik eden Eğitim Müşavirimize ve misyon şeflerine teşekkür ediyorum.” dedi.
           Kursiyerler adına konuşan Elmira Useinova’nın konuşması, “Seni Seviyordum”,”Sakarya Türküsü” ve “Mona Roza” şiirleri izleyiciler tarafından büyük bir dikkatle dinlendi. Kur birincilerine ödülleri programa gelen misafirler tarafından verildi. Denis Polyanski “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Bu Gece” ve “Şıkıdım” şarkılarıyla, Sayora Şaydarbek de “Onun Arabası Var” şarkısıyla izleyenleri coşturdu. Üniversiteye Hazırlık skeci de izleyenleri gülmekten kırıp geçirdi. 139. Mektep Kazak Halk Dans Grubu ve Özel Şahlan İlköğretim Okulu öğrencilerinin folklor gösterileri izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Programın sonunda, Ondördüncü Yıl Pastası kesildi ve katılımcılara baklava ve dondurma ikram edildi.

Kadır ÇETİN

T.C.Astana Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri.

Leave a Reply