Get Adobe Flash player
Bölmeler
Yayın Organlarımız
Arşiv
Ziyaretçiler

free counters

AHİMED İstanbul HEMFEST 2013’e Katıldı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün 4. Sünü organize ettiği “Halk Eğitim Merkezleri Festivali – HEMFEST 2013”, 27 Mayıs – 1 Haziran 2013 tarihlerinde “CNR İstanbul Fuar Merkezi”nde gerçekleşti. HEMFEST organizasyon komitesi bu yıl ilk defa 7 ülkeyi festivale davet etti. Ahıska Türkleri adına davet edildiğimiz fuara AHİMED olarak katıldık.

HEMFEST katılımcıları genel olarak el sanatları ürünleriyle festivale katılırken, Ahıska Türkleri ve diğer katılımcı ülkeler kültürel varlıklarını ziyaretçilere tanıttılar. Festivalin açılışını yapan İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul il Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Muammer Yıldız festival standlarını bir bir ziyaret etti. Ziyaretçilerimize ikram ettiğimiz Ahıska-Ardahan yöresinin doğal Kafkas balı ve eski Kafkas kaşar peynirinin tadına bakan Sayın Valimiz ve il Milli Eğitim müdürümüz standımıza özel ilgi göstererek sergilediğimiz eşyalarla ilgili bilgi aldılar. Daha sonra standımızı Güngören ve Bahçelievler belediye başkanları ve kaymakamları ziyaret ettiler.
Türkiye’ de öğrenim gören Ahıskalı öğrenciler ve Yeni Bosna’ da yaşayan halkımız Bizim Ahıskalılar Derneğinin katkıları ile hazırlanan standımıza ilgi yoğundu. AHİMED olarak katıldığımız fuarda Ahıska Türklerinin sosyal, kültürel tarihi değerlerini tanıtma imkanımız oldu. Birçok aslen Ahıska Türkü İstanbul’lu hemşehrimizle tanıştık.
Standımızı gezen İstanbul Valisi, İl Milli Eğitim Müdürü ve diğer resmi makamları Ahıska Türklerinin yaşadıkları bütün sıkıntılara rağmen kültürlerini koruyup bugünlere getirebildiklerini anlattık.Derneğimizin çalışmalarından bahsettik. Ziyaretçilere yapılan folklorik gösteriler, katılımcılara dağıtılan ikramlar ile festivalin en canlı standlarından biri olmayı başardık.
Kapanış programında stant açan kurumlara ve katılımcı ülke temsilcilerine plaket takdim edildi.

Harun BOZKURT

Leave a Reply

VATANA ZİYARET
------------------------------------------------ ---------------------------------------------------- TABİATIN MUCİZELERİ. Aydan Arı Sudan Duru BOZKURT
Reklam ve İlanlar

Ahıskalı Türkler bu ülkelerde yaşamakta

DATÜB 1.Kurultayı Delegeleri Anıtkabir'de

Karabağ'ı Unutma! Unutturma!