Get Adobe Flash player
Bölmeler
Yayın Organlarımız
Arşiv
Ziyaretçiler

free counters

DATÜB Başkanı Ziyatdin KASSANOV AHİMED’i ziyareti

Ahıska Türklerinin 14 Kasım 1944 tarihinde vatanlarından sürgün edilmelerinden sonra Dünyanın dokuz farklı ülkesinde yaşamaya devam etmektedirler.1992 de Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın Büyük Öğrenci Projesi Kapsamında Türkiye’ye egitim almaya gelen örgencilerin kendi aralarında kurdukları birlik mezun olanların katkısı ile kurumsal yapıya dönüştükten sonra Toplumun Sosyal sermayesi konumuna gelen “Ahıskalı Öğrenciler Mezunlar ve Mensuplar Derneği ” önemli bir misafirini agırladı.

“ Dünya Ahıska Türkleri Birligi”, Datüb Başkanı Sayın Ziyatdin KASSANOV ve Başkan Yardımcısı Koordinatör Sayın Sadyr EİBOV beyler 28 Ekim 2013’ de AHİMED “Ahıskalı Öğrenciler Mezunlar ve Mensuplar Derneği ” ni ziyaret ederek çalışmalar Hakkında Bilgi aldılar. Öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarette: Ahimed Başkanı Prof Dr. Deniz Ekinci, Ahimed Genel Koordinatörü ve Ögrenci Birliği Başkanı Rüstem Alioğlu, AHİMED Proje Koordinatörü Atabey Gürbulak , Ahimed Yönetim kurulu üyesi Sait Köken ,AHİMED İstanbul örgenci temsilcisi Ramil Muhtasimov ve Ahıskalı öğrenciler hazır bulundular. Samimane geçen ziyarette Ahimed Genel koordinatörü Rüstem Alioğlu; Datüb Başkanı Ziyatdin Bey’e Ahimed in kuruluşunu ve kurumsal yapısını anlattı. 2004 yılından itibaren Türkiye’de faaliyette bulunan ASU “Ahıskalı Öğrenciler Birliği” 12 Kasım 2010 tarihinde kurumsal yapısına kavuştuktan sonra üç yıldır Rusya ve Orta Asya ülkelerinden Türkiye’ye eğitim almaya gelen öğrencilere faydalı olarak, bir çatı altında toplamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Ziyatdin KASSANOV TC vatandaşı olmayan Ahıskalı öğrencilerimizin mezun olduktan sonra Türkiye’deki istihdamları hakkında sorular sordu?

Rüstem ALİOĞLU mezunlarımız ferdi olarak iş aradıklarında bazı sıkıntıları olduğunu, lakin AHİMED aracılığıyla yapılan başvurularda bu sıkıntıları gidermeye çalıştıklarını, çünkü iletişim halinde oldukları iş adamlarının kendilerinden kalifiye eleman talep ettiklerini söyledi.

Ahimed Yönetim Kurulu üyesi Sait KOKEN kendisini tanıtarak, mezun olduktan sonra iş sahasındaki kariyer çalışması hakkında bilgi verdi ve başarısını dile getirerek , çalışan biri olarak Ahıskalı örgenciler için neler yapılabileceğini çevresindekiler ile görüşerek AHİMED’ in çalışmalarına olan desteğini açıkladı.

DATÜB Başkanı Ziyatdin KASSANOV Kazakistan’da faaliyet gösteren Ahıska Derneginin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kazakistan’da Ahıskalıların yaşadığı her yerde, her köyde bir derneğin olduğunu, sistematik olarak bunların iletişiminden ve halkımıza yaptığı hizmetlerden bahsetti. AHİMED Genel Koordinatörü Rüstem Alioğlu da AHİMED olarak ASU’dan AHİMED’e geçerek kurumsallaştıklarını ve dernek bünyesinde kulüpler kurarak öğrencilerimize yol gösterdiklerini dile getirdi. Özellikle Akademi Kulübü kurularak Ahıskalı öğrencilerimize lisans sonrası yüksek lisans, mastır, akademik kariyer yollarını gösterdiklerini söyledi.

AHİMED Yönetim Kurulu başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim üyesi Prof Dr. Deniz Ekinci Ahıskalılar için, yurt dışında Ahıskalıların yaşadıkları bölgelerde İstanbul Üniversitesi olarak sınav yaparak başarılı öğrencileri doğrudan, diğerlerini de uzaktan eğitim yoluyla üniversitelerine alabileceklerini söyledi.

Ziyatdin KASSANOV AHİMED olarak Türkiye’de eğitim gören öğrencilerle iletişimin nasıl olduğunu sordu?

Buna cevaben Rüstem Alioğlu: AHİMED olarak Türkiye’nin elli farklı ilinde üniversite eğitim alan Ahıskalı öğrencilerle iletişim halinde olduklarını söyledi. Burada söz alan AHİMED yönetim kurulu üyesi Sait KOKEN: Ziyaddin KASSANOV’ dan destek isteyerek bütün öğrencilerin iletişiminin sağlanacağı elektronik bir network ağının oluşturabileceklerini alt yapıya sahip olduklarını belirtti.

Ziyatdin KASSANOV’ da bizim amacımız bütün öğrencileri, bütün gençleri bir araya getirerek takibini yapmaktı, görüyorum ki sizler bunu başarmışsınız, diyerek AHİMED’e teşekkür etti.

AHİMED Başkanı Prof.Dr Deniz Ekinci AHİMED olarak Ahıskalılara yeni bir bakış açısı kazandırmaya çalıştıklarını söyleyerek, geçmişteki acılara saplanıp kalmadan, geleceğe umutla bakmanın planları içerisinde olduklarını, bu sebeple Ahıskalılar tarihinde bir ilk olarak 17 Ahıskalı Akademisyenin katılımıyla 11 Nisan 2013’te İstanbul Üniversitesiyle birlikte “AHISKA TÜRKLERİNİN GELECEĞİ HAKKINDA YENİ VİZYONLAR” Konferansını tertip ettiklerini açıkadı.

Ziyatdin KASSANOV: Yabancı ülkelerden gelip Türkiye’de yaşamanın, uyumun zor olduğunu bu nedenle AHİMED’in yaptığı işin önemli olduğunu dile getirerek AHİMED olarak yapılan çalışmaları nasıl finanse edildiğini merak ettiğini gerekirse DATÜB olarak maddi manevi desteğe her zaman açık olduklarını söyledi.

Deniz EKİNCİ bey’de: AHİMED olarak faaliyetlerimizde finansal olarak Devlet organlarından, mezunlarımızdan, mensuplarımızdan ve iş adamlarımızdan Projelere sponsor destek alınarak yürütüldüğünü belirttiler.

AHİMED’in yaptığı çalışmaları desteklediğini söyleyen Ziyatdin KASSANOV AHİMED iletişim formunu da doldurdu. DATÜB ile AHİMED’in devamlı iletişim halinde olmasını dilediğini, AHİMED’in DATÜB’e üye olarak gençlik ve öğrenci hizmetlerini yürütmesini istediklerini belirtti. Ayrıca AHİMED’in Ahıskalı örgenciler için yaptığı çalışmaların kendisini çok memnun ettiğini söyledi.

Söz alan Prof.Dr. Deniz EKİNCİ: Toplum liderliğinin önemine vurgu yaparak, ekiplerin değişebileceğini, ama toplumu toplum yapan liderlerin kalıcı olması gerektiğini, Dünya Ahıska Türklerinin Liderinin de DATÜB Başkanı Ziyatdin KASSANOV olduğunu ve öyle kalması gerektiğini söyledi. Ziyaddin KASSANOV’da birlik ve beraberlik içerisinde faaliyet göstererek, halkımıza hizmet etmek istediklerini söyledi.,

Karşılıklı bilgi alış verişinden sonra Ziyatdin KASSANOV kendisini merakla bekleyen Ahıskalı öğrencilerle söyleşi programı için AHİMED Konferans Salonuna geçtiler. Öğrenciler sırasıyla kendilerini DATÜB Başkanı ve Başkan Yardımcısına tanıttılar. Bu tanışmada samimi bir ortamda gerçekleşti. Sinema TV’de okuyan bir öğrenciyi görünce Ziyatdin KASSANOV , Sinema TV’nin önemine vurgu yaparak, milletimizde bu alanda yetişmiş elemanın çok az olduğunu okunan bölümün önemli olduğunu vurguladı.Öğrencilerin genel olarak Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği, İşletme gibi bölümlerde okudukları gözlemlendi. Tanışma içerisinde Ziyatdin KASSANOV öğrencilerin ailelerinin yaşadıkları yerlerde ülkelerde durumları hakkında bilgiler aldı.

Tanışmadan sonra Ziyatdin KASSANOV şunları söyledi: Ahıskalıların eğitim seviyesinin yükselmesini istiyorduk ama 1991’e kadar yaşadığımız ülkelerde engeller vardı. Türk olduğumuz için önemli kademelere gelemiyorduk. Ama 1991’den sonra şartlar değişti imkânlar arttı. Türkiye bu konuda bizlere destek verdi. Bizlere eğitim kontenjanı verdi, burada eğitim almak için bu kontenjanlar zamanla arttı, fakat değişen sınav sistemiyle birlikte Türkiye üniversitelerinde burslu okumaya gelen Ahıskalı öğrencilerin sayısında önemli bir düşüş yaşandı. Bunun telafi edilmesi ve Türkiye’ye daha çok Ahıskalı öğrencinin burslu okumak için gelebilmesi için gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Elimizde çok imkânlar olduğunu Ahıskalı gençler olarak bu imkânları değerlendirmek gerektiğini, burada bu işleri güzelce yapan AHİMED’inolduğunu, DATÜB olarak bundan sonra her zaman AHİMED’in ve dolayısıyla bütün öğrencilerin yanında olduklarını söyledi.

BAŞKAN Bizim için önemli olan gençlerin eğitimi ve başarısıdır ki biz geleceğimizi gençlere emanet edeceğiz. Ama gençlerimizde Ahıskalı olduklarını, eğitimlerinden sonrada milletine hizmet etmeyi hiçbir zaman unutmamalarını ve geldiğimiz yerlerden daha fazla Ahıskalı öğrenci buraya yönlendirmeyi, yani başkalarına rehberlik etmeyi amaç edinmeleri gerektiğini söyledi. Üniversite bittikten sonrada ailelerinin yaşadıkları yerlere gelerek önemli kademelerde görev alarak milletimizin adının yükseltilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Ziyatdin KASSANOV konuşmasından sonra TIP Fakültelerinden mezun olan öğrencilerden birkaçı denklik almada karşılaştıkları problemleri çözmek için BAŞKAN’ dan yardım talebinde bulundular. Daha önce denkliğin rahat alındığı şimdi ise normal TC vatandaşı gibi denklik almak için bile TUS sınavına girmek gerektiği bunun ise Ahıskalı öğrenciler için zor olduğu ifade edilerek; Ahıskalı doktorların, Türkçeyi Türkiye vatandaşı gibi bilmesi, sınav sistemini bilmesi gibi bir çok şeye uyum sağlaması gerektiği bunun da uzun zaman alacağı, bu süreçte de çalışmak gerektiği öğrenciler tarafından dile getirildi. Ziyatdin KASSANOV ise konuyla ilgileneceklerini söyleyerek Türkiye’de Ahıska Türkü öğrencilere daha fazla TIP Fakültesi kontenjanı elde etmeye çalışacaklarını bildirdiler. Uzmanlık için de kontenjanların artırılmasıyla daha fazla Ahıskalı doktorlarımızın bundan istifade edebilmeleri gerektiğini söyledi.

Bir başka öğrenci ise Ahıskaya dönüşler hakkındaki sorusuna , Datüb başkanı Ziyattin KASSANOV bey; Ahıska’ya dönüş başvurusunda bulunanlardan yaklaşık 2.500 ailenin, başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. Konuyla ilgilendiklerini söyledi. Sıcak ve samimi bir ortamda gecen görüşmeden hem öğrenciler hem Ziyatdin KASSANOV memnun oldular.

Ziyaetdin KASSANOV AHİMED’in 17 Kasımda İstanbul’da Fırat Kültür Merkezinde sürgünün 69. yılı anısına düzenleyeceği programa davet edildi.

DATÜB “ Dünya Ahıska Türkleri Başkanı” sayın Ziyatdin İsmihanoğlu KASSANOV ve Başkan Yardımcısı Sayın Sadyr EİBOV yapılan çalışmaları yerinde görerek, Öğrencilerle bir araya gelerek, Yönetim Kurulu ile tanışarak AHİMED hakkında aldıkları bilgilerden dolayı emeği gecen herkese teşekkürlerini ileterek HAYAL ETTİĞİ ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞINI GÖRMEKTEN DOLAYI ÇOK MUTLU OLDUĞUNU BİLDİRDİ.

Ziyaret hatıra fotoğrafı çektirilerek sona erdi.

Harun BOZKURT

Leave a Reply

VATANA ZİYARET
------------------------------------------------ ---------------------------------------------------- TABİATIN MUCİZELERİ. Aydan Arı Sudan Duru BOZKURT
Reklam ve İlanlar

Ahıskalı Türkler bu ülkelerde yaşamakta

DATÜB 1.Kurultayı Delegeleri Anıtkabir'de

Karabağ'ı Unutma! Unutturma!