DATÜB

Bugün Kurban Bayramı, kurbanlar kesilecek, sevap niyetiyle etler dağıtalacak herkese.. Yürekler bir olacak gönüllere kilitlenecek. Gökler rahmet bereketiyle yağmurlar boşaltacak yeryüzüne. Bugün hepimizin yüreği şenlenip bayram sevinciyle coşacak. Kurban Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı, yuvanız bereketli olsun!
Kazakistan Ahıska Türkleri Milli Merkezi’nin yardımıyla bu yılda 24 kişi daha hacca gönderildi. Biz her zaman halkımıza hizmet etmek için çalışıyoruz. Allahu Teala bize verdikce bizde Halkımıza yardım etmeye devam edeceğiz. 4 yıldır bu hayır işini yapıyoruz. Allah sağlık verdikçe daha da çok yapmaya çalışacağız.
Dünyanın 9 memleketin’de yaşayıp faaliyette bulunan benim Ahıskalı soydaşlarım! Bu Bayram Günlerinde Yüreğinize damla damla umutlar, günlerinize bin tatlı mutluluklar dolsun! Bir kes daha Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, mutlulklar ve huzur dilerim!
Saygılarımla,
Ziyaettin İSMİHANOĞLU
DATÜB Genel Başkanı, Kazakistan Ahıska Milli Merkezi Başkanı.

Ahıska Basın Bilim Merkezi.
Duyuru! Ahıska Basın Bilim Merkezi Başkanları Ramiz bey ve Höküme Hanım Halihazırda Türkiye’de seferde bulunuyorlar! Program ve görüşlerinize davet edebilirsiniz!

Tel: 05393444147.
X X X

Ziyaeddin İSMİHANOĞLU (sağ tarafda) ve Azerbaycan Diaspora başkanı Abülfez MÜSLÜMOĞLU

BİRLİK TOPLANTISI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlığını yaptığı Kazakistan Halklar Asamblesi, kuruluşunun 15. yıl dönümü ve 16. genel toplantısını başkent Astana’da gerçekleştirdi.
Toplntıdan önce Kazakistan Dış İşleri Bakanliğinda bakan kanat SAUDABAYEV’İN başkanlığında kazakistan Halklar Asamblesi Şura üyelerinin görüşmesi yapıldı.
Bazı halkların dernek ve kültür merkezileri aktifleri Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYEV’İN kararı ile Fahri Diploma aldı. Ödül alalar arasında Kazakistan Ahıska Milli Merkezi başkan yardımcısı Şahismail ASİYEV ve Ahıska Milli Merkezine bağlı Almatı şehir Kültür Derneği Kültür bölümü başkanı Kazakbay TAŞTEMİROV, Gülçin hanım da var idi.

Şahismail ASİYEV Diş İşleri Bakanı SAUDABAYEVİN elinden Diplom aldı

Diplomaları Kazakistan Diş İşleri bakanı SAUDABAYEV taktim etti.
Öğleden sonra Kazakistan Halklar Asamblesi, kuruluşunun 15. yıl dönümü ve 16. genel toplantısında DATÜB Genel Başkanı ve Kazakistan Ahıska Milli Merkezi Başkanı Ziyaeddin İSMİHANOĞLU’da konuşma yaptı. Türk ve Kazak halklarının akraba olduğunu kaydeden İSMİHANOĞLU, ‘Kazakistan’da yaşayan Ahıska

Kazakbay TAŞTEMİROV Fahri Diploma ile ödüllendirildi

Türkleri Kazakistan’ı kendi vatanımız hesap ediyoruz.’ dedi.

Ahıska Basın Bilim Merkezi.

*   *   *

DATÜB Heyeti Strasbourg’ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu (Sağdan ikinci) ile birlikte Gürcistan, Kırgızistan ve diğer bölgelerde yaşayan Ahıska Türklerinin durumu ele alındı Kırgızistan’daki hemşerilerimizin durumunun aciliyeti üzerinde duruldu

 

 

DATÜB TEMSİLCİLERİNİN AVRUPA KONSEYİ YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞMELERİ

Ahıska Türklerinin sorunlarını Avrupa Konseyi gündemine taşımak için Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) temsilcileri Fransa’nın Strasbourg kentine giderek bir dizi görüşmelerde bulunmuşlardır. Avrupa Konseyi’nin 2010 yılı 4. dönem toplantıları 4-8 Ekim 2010 tarihlerinde yapıldı. Strasbourg’daki toplantılar için DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu’nun da katılacağı programlanan görüşmelere, Ankara’dan DATÜB Genel Koordinatörü Prof. Dr. İlyas Doğan, Fransa’dan DATÜB Avrupa Temsilcisi Gazeteci Burhan Özkoşar ve DATÜB Tiflis Temsilcisi İsmail Molidze birlikte genel başkanı temsilen katılmışlardır. DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu ise son anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin’in Kazakistan ziyaretinde Ahıska Türklerine ilişkin sorunların görüşüleceği toplantı yapılması üzerine programa ara vererek Kazakistan’a döndü.

Avrupa Konseyi Nezdinde Gündemine Taşınan Genel Sorunlarımız Aşağıda Özetlenmiştir:

Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio (Ortada) ile görüşen DATÜB temsilcileri ileriye dönük umutlarını artırmıştır. Özellikle de Ahıska ve köylerinde yaşayan Ahıska Türklerine uygulanan anlamsız baskıların sona erdirilmesi konusunda olumlu izlenimlerle ayrılmışlardır.

Gürcistan Devletinin Ahıska Türklerinin geri dönüşünü engelleyici bir tutum içindedir. Gürcistan’ın bu tutumunu belgeleyen bazı örnek olaylar maddeler halinde yetkililere görüşmeler esnasında dile getirilerek çözümü talep edilmiştir.

1- Vatana dönüş için Azerbaycan’dan yapılan 13.000 civarında başvurudan sadece 5500’ü işleme konmuş ancak henüz hiçbir sonuç çıkmamıştır. Diğer ülkelerden yapılan az sayıda başvuru da Gürcistan makamlarınca bekletilmekte ve bir psikolojik bıktırma politikası güdülmektedir.

2- Gürcistan’a kendi imkânları ile dönen 42 aileye inanılmaz baskılar uygulanmaktadır. Onlardan geldikleri ülkelere geri dönmeleri için inanılmaz baskılar uygulanmaktadır. Bu aileler sürekli polis tarafından izlenmekte ve rahatsız edilmektedirler.

3- Kendi imkânları ile ev veya tarla satın alanlara çeşitli bahaneler öne sürülerek tapu belgesi verilmemektedir. Böyle bir keyfi uygulama ne yazık ki Avrupa Konseyi’ne üye bir devlette yaşanmaktadır.

Dick Marty

4- Gürcü makamları kendi imkânları ile Ahıska’ya dönmeye çalışanlara karşı ayrımcı, ırkçı ve suçlayıcı muameleler yapmaktadır. Gelenlerin eşyaları sınırda dağıtılmakta, parçalanmakta, eşyaların içinde eroin, esrar gibi suç sayılan maddelerin bulunduğu bahane edilmektedir. Ancak bugüne kadar bu iddiaların hiç biri doğru çıkmamıştır.

5- Gürcistan’a dönen Türklerin soy isimleri değiştirilerek onlara Gürcü ismi almaları yönünde açık bir baskı uygulanmaktadır.

6- Ahıska’ya dönenlere hiçbir şekilde Gürcistan vatandaşlığı verilmemektedir. Vatana kendi imkânları ile dönenlerden Türkiye’ye turist olarak geçiş yapanlar hiçbir gerekçe öne sürülmeksizin sınırdan içeri alınmamaktadır. Böylece aileler bölünmektedir. Gürcistan’ın bu uygulamasının amacı gelenleri pişman ederek geri gitmelerini sağlamak, gelmek isteyenlerin de gözünü korkutmaktır.

Soldan sağa: Burhan Özkoşar DATÜP Avrupa Temsilcisi, Prof. Dr. İlyas Doğan DATÜP Genel Koordinatörü, Avrupa Konseyi Türkiye Delegasyonu Başkanı Erol Aslan Cebeci, Tiflis DATÜP Temsilcisi İsmail Molidze.

7- Halkımızın vatanımız Ahıska’ya dönmesi ile ilgilenen herkes bir bahaneyle hapse atılmakta, tutuklanmakta ve ayrımcı uygulamalara maruz bırakılmaktadır. Ancak haklı davamızı sürdürmekte kararlıyız.

Örnekler:

i) Uzun yıllardan beri Ahıska’ya dönüş amacına hizmet eden Veten Cemiyeti başkanı Süleyman BARBAKADZE Temmuz 2010 tarihinden beri tutukludur. Ne ile suçlandığı belirsizdir.

ii) Veten Cemiyeti Azerbaycan şubesi başkanı İbrahim Burhanov’a Gürcistan’a girme yasağı konmuştur.

iii) Resül Müseddinov 2009 yılı sonunda yeni yıl tatili için Türkiye’ye geçmiş ancak Gürcistan devleti geri dönüşüne izin vermemiştir. Müseddinov 2,5 ay Türkiye’de bekledikten sonra Azerbaycan’a dönmek zorunda kalmıştır. Müseddinov ailesinin diğer fertleri de Gürcistan’dan ayrılarak Azerbaycan’a dönmek zorunda kalmışlardır.

DATÜB Heyeti Avrupa Konseyi Planlama, Kalkınma ve Ekonomi işler Komisyonu Üyesi Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva (Soldan ikinci) ve Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu (Sağdan ikinci) ile birlikte bir süre görüşmelerde bulunmuşlardır.

iv) Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ahıska Şubesi Başkanı Abamüslim Mustafaoğlu Gürcistan vatandaşıdır. Oğlu Yaşar Mustafaoğlu ise Gürcistan vatandaşlığı için başvuru dosyasını Gürcü makamlarına teslim etmiş biriydi. Yaşar Mustafaoğlu 2010 Şubat ayında Türkiye’nin sınır kasabasına bir günlük bir ziyaret gerçekleştirmek için Gürcistan dışına çıkmıştır. Gürcü makamları aylarca bu şahsın Gürcistan’a girişini engellemiştir. Sonuçta adı geçen kişi ailesinden ayrı olarak Azerbaycan’a geri gitmek zorunda kalmıştır.

v) 3 yıldan beri Gürcistan vatandaşlığına geçmek için bekleyen Recep Kocaliev’in Gürcistan devlet okullarında öğrenci 4,7,9 ve 10 yaşlarındaki çocuklarını daha önce ücretsiz olarak okutmaktaydı. Ancak şimdi ona ayrımcılık yapılmakta ve her çocuk için 300 dolar ödemesi talep edilmektedir.

vi) 14 yaşındayken 1944’te Ahıska’dan sürgün edilen Islam Niyazov 2007 yılında kendi imkanları ile Ahıska bölgesinde Abastuban köyüne yerleşmiştir. Niyazov’un oğlu ve gelinine Gürcistan vatandaşlığı verilirken bu yaşlı insana halen vatandaşlık verilmemiştir.

vii) 23 Aralık 2009’da Yusuf Süleymanov, Mehemmed Rahimov Alihanov ailesiyle birlikte Gürcistan’a gelmek istemiştir. Ancak sınırda ev eşyaları arasında eroin bulunduğu suçlaması yöneltilerek bu şahıslar ve çocukları 27 saat gözaltında tutulmuşlardır. Kan testinden bir şey çıkmadığı halde ev eşyalarına el konmuştur.

viii) 1944 yılında sürgün edilen Ahıskalılardan 6 kişi doğdukları yurtlarını ziyaret etmek için Eylül 2010’da Türkiye’den otobüsle Ahıska’ya gitmek istemişlerdir. Gümrüğe geldiklerinde kısa bir sorgudan sonra bir yerlerle telefon görüşmelerinin ardından Gürcistan’a girişlerine izin verilmiştir. Ahıska’da otele yerleştiklerinde otelin sahibi gelerek yerlerinin olmadığını söyleyerek otelden çıkmaları istenmiş, daha sonra sokağa çıkınca birisi yanlarına yaklaşarak yardımcı olabileceğini söyleyerek bir eve para karşılığında misafir etmiş. Odalarında yatmak üzereyken evin sahibi gelerek paralarını geri iade etmiş ve evinden ayrılmalarını istemiştir. Ahıskalı hemşerilerimiz gece geç saatlerinde taksi tutarak Kılde köyünde eskiden tanıdıklarının evine giderek misafir olmuşlardır. Bu zaman içerisinde sürekli takip edilen hemşerilerimiz uzun kalamayıp geri dönmüşlerdir. Sadece bu olay bile Ahıskalıların ne derece baskı altında olduğunu gösteren tipik bir örnektir.

Gürcistan devletinin halkımıza uyguladığı yıldırma ve ayrımcı politikalarından sadece bazıları yukarıda sıralandı. Ancak halkımızın durumu gittikçe kötüleşmektedir. Bunun en açık örneği Şubat 2010’dan beri iç kargaşa ile çalkalanan Kırgızistan’da yaşayan Ahıska Türkleri oluşturmaktadır. Bu ülkede ortaya çıkan çatışmalar sırasında halkımızın evleri ve işyerleri tümüyle yağmalanmıştır. Onların Kırgız veya Özbek olmamaları bu kargaşa ortamında tamamen korumasız kalmalarına yol açmıştır. Halkımızdan Kırgızistan’da yaşayanların içinde bulundukları zor koşulları gidermek için uygar dünya mutlaka bir çözüm bulmalıdır. Bütün bu olumsuzlukların sebebi vatansız oluşumuzdur.

TALEPLERİMİZ
Bizler Dünya Ahıska Türkleri Birliği olarak temsil ettiğimiz halkımız adına haklarımızın geri verilmesini talep ediyoruz. Halkımız son derece çalışkandır. Vatana döndüklerinde Gürcistan’a üretimin artması ve ekonominin gelişmesi yönünde çok önemli katkıda bulunacaklarına inanıyoruz.
Gürcistan Devletinin 1999’da Avrupa Konseyine taahhüt ettiklerini yerine getirmesini talep ediyoruz.
Gürcistan devletinin Ahıska’ya dönenlere ve dönmek isteyenlere uyguladığı ayrımcı ve hukuk dışı uygulamalara son vermelidir.

Halkımızın geri dönüş için Gürcistan makamlarına yaptığı başvuruların bir an önce sonuçlanmasını talep ediyoruz.

Geri dönüş için gerekli koşulların hazırlanmasını, konut ihtiyacı, eğitim, sağlık gibi konularda gereken yardımın uygar dünya tarafından yapılmasını talep ediyoruz. Biz haksız olarak yurdumuzdan sürgün edilmeseydik bunların hiç birine gerek kalmayacaktı.

Bizim için güncel en önemli sorun Kırgızistan’da yaşayan 18.000 kişinin içinde bulunduğu zor durumdur. Bu nüfusun topluca Gürcistan’da Ahıska bölgesine yerleşmesine izin verilmesini talep ediyoruz. Bu kitle aynı ülkede yaşadıkları için yeni duruma daha kolay adapte olabileceklerine dikkatleri çekmek istiyoruz.

Sonuç olarak; biz haksız olarak 66 yıl önce sürüldüğümüz Vatanımız Ahıska’ya dönmek için bütün insanlıktan bize ilgi göstermesini ve yardım etmesini bekliyoruz.

İkinci görüşme Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi İzleme Dairesi Başkan Vekili Bas Klein ile oldu. Hollandalı parlamenter Bas Klein’ın yanı sıra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Gürcistan’ı izlemek ve rapor hazırlamak üzere raportör olarak yeni görevlendirilen Danimarkalı Parlamenter Michael Aastrup Jensen ve Arnavutluk Parlamenteri olan Koraportör Kastriot İslami ile de görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeler oldukça verimli geçmiştir.

Avrupa Konseyi İzleme Komitesi Başkanı Dick Marty ile de görüşülmüş olup konu tekrar gündeme getirilmiştir. İsviçreli Parlamenter Dick Marty konuyu yakinen izlediğini ve yeni görevlendirilen raportörün konuya hassasiyetli yaklaştığı bilgisini aktarmıştır.

Diğer bir önemli görüşme Avrupa Konseyi nezdinde saygın ve çok önemli ve etkin bir kişi olan İsveçli parlamenter ve AKPM tarafından seçilen İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg ile yapılmıştır. İnsan Hakları konusunda oldukça duyarlı bir kişiliğe sahip olan Hammarberg heyetimize yakın ilgi göstermiştir. DATÜB tarafından hazırlanmış dosya ve dokümanlar kendisine takdim edilerek konunun ehemmiyetini ve aciliyeti vurgulanmıştır.
Sayın Hammerberg aynı gün basına vermiş olduğu demecinde Gürcistan’ın insan hakları konusunda çok yavaş hareket ettiğini vurgulamış ve hızlı adımlar atması istenmiştir. Bu demeci gündemin önemli bir maddesi olmuştur.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis Başkanı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile yapılan görüşme oldukça verimli geçmiştir. Sayın Çavuşoğlu haklı davamıza ilgisini hiçbir zaman esirgememiştir. Aynı zamanda DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu’nun da yakın dostu olan Mevlüt Çavuşoğlu birlikte çalışmanın önemini vurgulamıştır. Görüşmemizde en kısa zamanda Ankara’da konu ile ilgili daha ileri girişimlerde bulunmanın önemi vurgulanmıştır.

Diğer bir önemli görüşme ise Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio ile yapılmıştır. Hollandalı Parlamenter Buquicchio İnsan hakları konusundaki hassasiyetini bir kez daha göstererek yanına Gürcistan üzerinde çalışmalarını yürüten yardımcılarını da alarak görüşmemize katılmışlardır. Görüşmede Ahıska Türklerinin sorunlarını dinledikten sonra bu konuda sadece Avrupa Konseyi değil diğer Uluslar arası örgütleri de harekete geçirdiklerini söyleyerek bu konunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurgulamıştır. Kendilerinin de bu konuyu önemsediklerini belirterek Gürcistan’ın Avrupa Konseyi’ne üye olurken vermiş olduğu taahhütlerini henüz yerine getirmemiş olması ve azınlıklara uyguladığı baskının kabul edilemeyeceğini vurgulamıştır. Özellikle kendi imkanlarıyla yurtlarına gelerek yerleşen Ahıska Türklerine uygulanan baskıların Avrupa Konseyi tarafından kabul edilemeyeceğini ve konu ile ilgili çalışmaların derhal başlatıldığını sözlerine eklemiştir. Yardımcılarından çalışmalarında sadece Gürcistan yönetimini değil özellikle Ahıska Türklerinin durumunu yerinde incelemelerini istemiştir.
DATÜB Heyeti son görüşmeleri ise Avrupa Konseyi Planlama, Kalkınma ve Ekonomi işler Komisyonu Üyesi Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile birlikte bir süre görüşmelerde bulunmuşlardır. Görüşmelerde Kırım Tatarlarının başarısını örnek alınması gerektiği bunun için tecrübelerinden istifade edilmesi için görüşlerine başvurulmuştur. Mücadele edilmesi ve daha çok birlik olunması gerekliliği üzerinde görüş bildirmişlerdir.

Burhan ÖZKOŞAR,

STRASBOURG.

Kaynak göstermeniz şart!

*   *   *

Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Bir Grup Ahıska Türkü Ile Görüştü

Türkistan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir grup Ahıska Türkü ile görüştü.

Astana’da konakladığı otelde, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkanı, Kazakistan Ahıska Milli Merkezi Başkanı ve işadamı Ziyaddin İsmihanoğlu, Almatı Vilayet Meclisi Millet Vekili, Ahıska Türkleri Almatı şeher Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin İsmihanoğlu, Kazakistanda faaliyette bulunan Ahıska İşadamları Konseyi Başkanı Bayramalı Ahmedov, Ahıska Basın Bilim Merkezi Eşbaşkanları Ramiz Meşedihasanlı vi Höküme Halilova’dan buluşan bir grup Ahıska Türkü’nü kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, Ahıska Türklerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Cumhurbaşkanı Gül, Ahıskalı Türklerin kendi yurtlarında yaşamalarına ilişkin talepleri karşısında, Türkiye’nin bu haklı davalarında Ahıska Türklerini her zaman desteklediğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Anavatanına dönmek isteyenler konusunda yapılması gerekenler yapılıyor. Bundan sonra da yapılacak. Fakat bulunduğu yerde mutlu olan, ekonomik açıdan güçlü olan ve başarılı olanlar orada kalabilmelidir. Tüm Ahıskalıları bir yerde toplayalım diye bir düşünce olmaması lazım.”

Daha sonra Cumhurbaşkanı GÜL’e ‘AHISKA’, ‘TÜRKEL’ Gazeteleri ve ”ALTIN KÖPRÜ Dergisinin son sayları takdim olundu. Şu görüşle ilgili geniş yazıyı bir kaç gün sonra okuyabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kazakistan ziyaretine eşlik eden ve bu ülkede faaliyet gösteren Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. İş adamlarının sorunlarını tek tek dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, sorunların çözümü konusunda Kazak yetkililer ile görüşeceğini belirtti.

DATÜB ONAYLANDI

  “Merkezi Ankara’da olmak ve uluslararası faaliyette bulunmak üzere Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin kurulmasına izin verilmesi; Dışişleri Bakanlığının görüşüne dayanan İçişleri Bakanlığının 12/5/2010 tarihli ve 1474 sayılı yazısı üzerine 3335 sayılı Uluslararası Nitelikteki Teşekküllerin Kurulması Hakkında Kanunun 1 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/5/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

 Yukarıda ki karar T.C. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü başlıklı Bakanlar Kurulu Kararı’dır. Altına imza atanların isimleri şöyledir.

 Abdullah GÜL, Recep Tayyip ERDOĞAN, Cemil ÇİÇEK, Bülent ARINÇ, Ali BABACAN, Mehmet AYDIN, Nimet ÇUBUKÇU, Faruk Nafiz ÖZAK, Mehmet Zafer ÇAĞLAYAN, Faruk ÇELİK, Egemen BAĞIŞ, Semra Aliye KAVAF, Cevdet YILMAZ, Sadullah ERGİN, Mehmet Vecdi GÖNÜL, Beşir ATALAY, Ahmet DAVUTOĞLU, Mehmet ŞİMŞEK, Veysel EROĞLU, Recep AKDAĞ, Binali YILDIRIM, Mehmet Mehdi EKER, Ömer DİNÇER, Nihat ERGÜN, Taner YILDIZ ve Ertuğrul GÜNAY

 29/6/2010 tarihinde T.C. Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü başlıklı İçişleri Bakanlığına gönderilen dilekçe de ise yukarıda yazmış olduğum Bakanlar Kurulu Kararı ek dosya olarak eklenmiş ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin kurulmasına izin verilmesi bildirilmiştir. Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürü Davut KARATAŞ imzalıdır.

Artık Dünya Ahıska Türkleri Birliği resmen var. Ziyatdin Bey ile ilgili söyleşinin ikinci bölümünden bahsetmiştim sizlere. İkinci bölümü DATÜB üzerineydi. En geç bir ay içerisinde DATÜB’ün resmileşeceğini söylemişti. Dediği gibi de oldu. Çok yakında Ziyatdin Bey ile ilgili söyleşinin ikinci bölümü yayınlanacaktır.

 Not: Yukarıda bilgilerini verdiğim kararnamelerin “Aslı Gibidir” mühürlü bir fotokopisi elimdedir. Resmi belgeye dayanarak bu haberi sizlerle paylaştım.

Veysel VEYSEL/Ahiskacan.Biz

Dünya Ahıskalılar Konferansı Almatı’da Yapıldı (Fotograflı)

Dünya Ahıska Birliği Konferansı Kazakistan’ın Eski Başkenti Almatı’da Yapıldı. Konferansa; ABD, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Rusya ve Gürcistan’dan Gelen Ahıskalılar Katıldı. 
*   *   *

MUHAMMET İZZETOĞLU.

 

DATÜB Genel Başkanı Sorularınızı En Yakın Zamanda Değerlendircektir

Ziyaetdin İSMİHANOĞLU ve Ahıska Basın Bilim Merkezi Eşbaşkanı Ramiz MEŞEDİHASANLI

Sayın Soydaşlar! DATÜB Genel Başkanı Ziyaetdin İSMİHANOĞLUYA ünvanlamış olduğunuz sorulardan dolayı cevaplarınızı en yakın zamanda alabilirsiniz. Sayın Başkan bu gece STRASBOURG’A gitmeden önce Ahıska Basın Bilim Merkezi’ne şunları iletti. (SESLİ RÖPORTAJ).
Tıkla –Ziyaetdin Ismihanoglu-Strasbourga gediyor

ANIM PROGRAMI

Comments

 1. HAYIRLI OLSUN ÇOK GÜZEL HABER ALLAHU TEALA DEĞERLİ BAŞAKNIMIZA HAYIRLI ÇALIŞMALAR NASİP ETSİN . SELAMLAR fuat uçar. kazakistan ahıska kültür derneği din komitesi başkanı

 2. trt avaz da yayınlanmak üzere 6 bölüm ahıska türkleri ile ilgili ”sürgünün sessiz tanıkları, ahıska türkleri ”adlı belgesel film çekeceğim çeşitli ülkelerde de yaşayan ahıskalılarla röportajlar yapmak istiyorum bu konuda sizlerden bilgi almak istiyorum.
  bu konu ile ilgili ziyatdin beye ulaşmamıda sağlarsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar dilerim.

 3. ALLAHİMA ÇOK ŞÜKÜRLAR OLSUN BU GÜNLERA YETİŞTİK. DATUB,u TEBRİK EDİYORUM.İNŞALLAH BU SON KURULUŞUMUZ OLUR VE GERÇEKTEN BÜTÜN DÜNYE AHISKALILARINI BİRLEŞTİRİR!AHISKA DERGİSİNDA 5 SAYI 2003 YILINDA YAZMİŞDİM BİR GÜN GELECEK SAYIN BAŞBAKAN RECEP TAYİP ERDOĞAN BÜTÜN DÜNYE AHISKA TÜRKLERİNİN KONGRASİNİ AÇACAK DİYE.İŞTE 7 YILDAN SONRA BU GERÇEKLEŞTİ.BÜYÜK TÜRK BİRLİĞİMİZE HAYRLI UĞURLU OLSUN!

 4. DATÜB-UN AHISKA TÜRKLERİ VATAN CEMİYETİ VE AHISKA TÜRLERİ İÇİN HAYIRLI OLACAĞINI BİLİYORUM. ZATEN AHISKALILARIN BÖYLE BİR KURULUŞA İHTİYACI VARDI.
  DATÜB -UN BÜYÜK İŞLER BAŞARACAĞINI BİLİYORUM.
  HERKESİN BİLDİĞİ GİBİ BİR TOPLUMUN VE YA MİLLETİN HAKLARINI ARAMASI VE HAKKINA SAHİP OLMASI ÜÇÜN İLK
  ÖNCE MADDİ KAYNAĞA İHTİYACI VARDIR. YILLARDIR CEMİYETİMİZ MADDİ KAYNAĞINI YARDIM KURULUŞLARINDAN VE ÜYELİKLERDAN ALMAKTAYDILAR VE BU DA YETERLİ OLMAMAKTAYDI.ONU BİLİYORUMKİ ARTIK EN AZINDAN MADDI KONULARDA SIKINTI ÇEKMEYECEYİZ.

 5. Hər keşə salam olsun.Təklifim var AHISXA haqında Ahısxa ləhcəsində söyləsa daha ey olmazmi? Agısxanin tarixini əsasli dəlillərinən ortaya qoysax. İnternet imkanlarından aktiv istifadə edib virtual da olsa Ahısxayi geri alsax.Bənim biduğum xəritə çekmə projelərində aktiv iştirak edib kövlərimizin adlarından başlasax.Hər yetənə dərdimizi anlatsax.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *